אודות יורם רבין

יורם רבין, יליד שנת 1967, הוא עורך-דין ופרופסור למשפטים. כיום הוא משמש בתפקיד נשיא המסלול האקדמי המכללה למנהל. בשירותו הצבאי שירת כקצין חקירות ביחידת מצ"ח ולאחר מכן כמפקד בסיס מצ"ח דן. בשירות המילואים שימש כשופט צבאי בדרגת רס"ן. לאחר שחרורו משירות קבע בצה"ל החל בלימודי משפטים. הוא בעל תואר ראשון במשפטים (.LL.B). בשנת 1995 התקבל כחבר בלשכת עורכי הדין ועבד תקופה קצרה כעורך-דין במשרד עורכי דין פרופ' יובל לוי ושות' בתל אביב (כיום משרד עורכי הדין תדמור לוי ושות'), שם עסק בייצוג לקוחות אזרחיים ומסחריים.

במקביל לעבודתו כעורך-דין המשיך בלימודי משפטים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, שם השלים בהצטיינות את לימודי התואר השני (.LL.M) והתואר שלישי (J.S.D) במשפטים. את הדוקטורט כתב בנושא הזכות החוקתית לחינוך בהנחייתה של פרופ' דפנה ברק-ארז (כיום שופטת בית המשפט העליון). בשנת 2002 התפרסמה עבודת הדוקטורט שלו בספר בשם "הזכות לחינוך". בשנת 2005 שימש עורך כתב העת "המשפט" של בית הספר למשפטים של המסלול האקדמי המכללה למנהל, ולאחר תקופה קצרה התמנה על ידי הוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין לשמש כעורך כתב העת הוותיק של לשכת עורכי-הדין "הפרקליט", תפקיד שבו שימש עשר שנים (2005 עד 2015). בשנת 2005 היה חבר בוועדת דוברת לרפורמה בחינוך. בנוסף, נמנה (ביחד עם רביב דרוקר ופרופ' יובל קרניאל) על מייסדיה של התנועה לחופש המידע.

בין השנים 2011 ועד לסוף שנת 2015 שימש בתפקיד דיקן בית הספר למשפטים ע"ש חיים שטריקס של המסלול האקדמי המכללה למנהל. בנוסף, ובמקביל, שימש כמרצה אורח למשפט חוקתי ודיני עונשין בבית הספר למשפטים של המרכז הבינתחומי הרצליה. כתב וערך ספרים בנושאים של משפט ציבורי, זכויות אדם ודיני עונשין. חבר הוועד המנהל של העמותה למשפט ציבורי. מראשית 2016 ועד סוף 2019 שימש בתפקיד היועץ המשפטי למבקר המדינה. בסוף שנת 2019 מונה לתפקיד נשיא המסלול האקדמי המכללה למנהל. נושאי המחקר וההוראה העיקריים של פרופ' רבין הם דיני עונשין, משפט חוקתי, משפט מנהלי, דיני זכויות האדם, זכויות חברתיות וביקורת המדינה. ספריו ומאמריו צוטטו פעמים רבות בפסקי דין של בתי-המשפט בישראל.

צילום תמונת קריקטורה של פרופ' רבין, משנת 2019, שהוענקה לו באירוע פרידה מתפקיד היועץ המשפטי של מבקר המדינה